Regionalny Punkt Diagnozy i Terapii FAS/FASD

REGIONALNY PUNKT DIAGNOZY I TERAPII FAS/FASD

Regionalny Punkt Diagnozy i Terapii FAS/FASD w Lublinie  jest drugim wojewódzkim, bezpłatnym ośrodkiem diagnostycznym w Polsce, który jest finansowany ze środków Samorządu Województwa (pierwszy jest w Województwie Łódzkim).

W ramach FASD wyróżnia się :
FAS –Alkoholowy Zespół Płodowy ( ang. Fetal Alcohol Syndrom), jest nieuleczalną jednostka chorobową, której można uniknąć, zachowując abstynencję w czasie trwania ciąży. Do dziś nie określono dawki alkoholu, która byłaby bezpieczna dla płodu. Każda ilość niesie ryzyko wystąpienia zaburzeń w rozwoju dziecka. Alkoholowy zespół płodowy jest najcięższą formą wad wrodzonych, somatycznych i neurologicznych, wywołanych na skutek ekspozycji płodu na alkohol.
FAS charakteryzuje się:
– opóźnieniem wzrostu,
– specyficznymi cechami desmorficznymi twarzy, do których należą m.in.: skrócenie szpar powiekowych oraz wygładzenie rynienki wargowo – nosowej,
– uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego.

Od pierwszego kwietnia przyjmowane są zgłoszenia dzieci do Regionalnego Punktu Diagnozy i Terapii FAS/FASD. Wśród osób zgłaszających się do Punktu są rodziny biologiczne, zastępcze, adopcyjne oraz placówki opiekuńczo-wychowawcze z całego województwa lubelskiego.

W Punkcie zatrudnieni są wykwalifikowani specjaliści w tym: lekarz pediatra, lekarz psychiatra dzieci i młodzieży, psycholog, pedagog kliniczny, terapeuci integracji sensomotorycznej, terapeuci metody integracji odruchów dr Swetlany Masgutowej.

W ramach działalności Punktu prowadzona jest kompleksowa diagnoza: psychologiczna, neurologiczna, integracja odruchów, psychiatryczna, logopedyczna, pediatryczna, zaburzeń integracji sensomotorycznej.

Chcąc skorzystać z oferty Punktu należy pobrać dokumenty znajdujące się na stronie ROPS w Lublinie (www.rops.lubelskie.pl) w informacji o działalności Punktu i przesłać je drogą pocztową lub dostarczyć osobiście do sekretariatu ROPS w Lublinie przy ul. Diamentowej 2, w godz. 7.30-15.30.

Termin wizyty ustalany jest telefonicznie po analizie dostarczonej dokumentacji. Telefon kontaktowy do Regionalnego Punktu Diagnozy i Terapii FAS/FASD 81 528 76 67 jest czynny od poniedziałku do piątku, w godz. 7.30-15.30.

Dokumenty niezbędne do rejestracji w Punkcie dostępne są również poniżej:
Ankieta wstępnej kwalifikacji
Druk dane osobowe
Oświadczenie zgoda na diagnozę i forma opieki
Oświadczenie zgoda poszerzona

Skip to content